ClusterIP – Kubernetes Service

ClusterIP – Kubernetes Service

Kubernetes trafik yönetiminde bu yazımda ClusterIP’ yi anlatacağım.

Kubernetes service tiplerinden olan ClusterIP yapısı kısaca cluster’ınızdaki overlay network dediğimiz yapıda podlarınızın almış olduğu ip’ lerdir.

Siz bir kubernernetes cluster’ı kurduğunuzda bu cluster kurarken cluster içinde podlarınızın hangi ip aralığında subnetini belirlemiş olursunuz. Podlarıız da ClusterIP den aldığı iplerle cluster içinde bir network oluşturur.

ClusterIP servis tipine dışardan doğrudan erişemezsiniz. Çünkü ip leri dışarıya açık değildir.

ClusterIP olan bir servise nasıl dışarıdan erişiriz ?

ClusterIP servis tipi olan servise doğrudan erişemeyeceğimizi söylemiştik. Bunun için aslında aklıma gelen yöntemler şunlar :

  • ClusterIP service tipini NodePort olarak ayarlamak. Böylece size vrilen port üzerinden direk service ‘ e düşmüş olursunuz.
  • Kube Proxy: aslında ClusterIP tipine erişmenin en kolay yolu bir proxy tanımlamanızdır. Hatırlıyorsanız kubernetes-dashboard kurulumu yazımda dashboard ‘ı kurduktan sonra “kubectl proxy” komutu çalıştırdık ve web tarayıcısından erişim yapabildik. Orada dikkat ederseniz aşağıdaki gibi service type ‘ ının “ClusterIP” olduğunu görürsünüz. Ayrıca almış olduğu ip yide görebilirsiniz.
  • Ingress: Bir başka yöntemde Ingress tanımlayıp ingress’e gelen isteği service’e yönlendirmektir. Ingress adlı yazımda bunu daha detaylı anlatacağım.

Şu ana kadar 1 yorum

Load Balancer – Kubernetes Service – BURAK GÜL Yayın tarihi13:50 - 8 Eylül 2020

[…] yazılarımda Cluster IP ve NodePort servis tipinden bahsetmiştim. NodePort tipinin kubernetes cluster yapmızda ki […]

Bir Cevap Yazın